Чи знаєте Ви, як змінюються ніжки дитини під час її розвитку?

2013-04-22
Велика радість для батьків – бачити, як росте їхня дитина, розвивається, набуває нових навиків. Ноги і стопи дитини міняються так само, як будова тіла молодої людини. Для забезпечення стоп на довгі роки необхідно знати, як вони розвиваються і як піклуватись про них.

Спеціалізовані дослідження, які проводить компанія АТ „BARTEK” та Інститут Шкіряної Промисловості в Кракові, допомагають пізнати будову і збереження стоп. На цій основі визначаються характеристики здорового взуття для дітей.

Після народження


Дитина народжується з характерною будовою ніжок – вони утворюють форму літери „O” (варусні коліна), підошви стоп легко направлені всередину, а пальчики обох стоп направлені один до одного. Маленькі ніжки надзвичайно рухливі – діти навіть вміють розставляти пальці, тягнути їх до рота та ворушити кожним пальчиком окремо. Для даного періоду взуття ще не потрібне. На ніжки краще одягати шкарпетки з антиковзаючим покриттям, а для зимових прогулянок – спеціальні легкі м'які утеплені пінетки, які захищають стопи від холоду.

Перший рік життя


Коли дитина вчиться ходити — це переломний період в її житті. М'язи поступово зміцнюються, виконуючи свою функцію. Більшість дітлахів починають ходити на 10 місяці життя. Не можна завчасно вчити дитину ходити, це може їй нашкодити. Тільки, якщо до 17-го місяця життя дитина не почне ходити самостійно, необхідно звернутись до лікаря. Дитина у цьому віці широко розставляє ніжки, згинаючи їх у тазостегнових та колінних суглобах. Така постава допомагає підтримувати рівновагу тіла. У більшості дітей в цей період спостерігається фізіологічна варусна установка стоп. Пальчики стопи розміщені, як промені. Зі сторони підошви виступає жирова подушечка, яка маскує форму скелету стопи та створює враження плоскостопості. Це, так звана, фізіологічна плоскостопість, яка при нормальному розвитку дитини з віком зникає.

Найважливіше взуття малюка


Найважливіше є перше взуття малюка. Маленька стопа найбільш чутлива до деформацій, тому взуття повинно бути підібрано досконало. Краще, якщо це будуть черевики, які по висоті закривають щиколотку, шнуровані або на липучках. Важливим у взутті є те, щоб низ черевика легко згинався у місті згину пальчиків дитини. Тверда підошва взуття супроводжується неприродною ходою. Широкий підносок забезпечує вільне розташування стопи та шевеління пальчиками. Задник, тобто задня частина черевика, повинна бути пружною на стільки, щоб сприяла правильній поставі стопи і не піддавала деформації черевик. Також важливим є і те, щоб взуття було довшим за стопу на 7-9мм, оскільки стопа дитини зміщується вперед під час кожного кроку та швидко росте. Не менш важливий і матеріал, з якого виконане взуття.Виготовлене з натурального і високоякісного матеріалу взуття виводить зайву водяну пару та добре поглинає піт.

Другий рік життя


Більшість дітей вже ходить. У багатьох з них варусне положення колінних суглобів змінюється на вальгусне відхилення (ніжки утворюють літеру „X”). Якщо цього не сталося, не варто переживати, так як даний процес несе індивідуальний характер, все залежить від розвитку дитини. Жирова подушечка продовжує маскувати поздовжнє склепіння стопи, пальці розташовані, як промінчики.

Третій рік життя

Положення колінних суглобів залишається вальгусним. У більшості дітей все ще є жирові подушечки.

Четвертий рік життя

У дітей зникають жирові подушечки, більш виразно видно форму поздовжнього склепіння стопи. Якщо цього не сталося, варто звернутись за консультацією до дитячого лікаря-ортопеда. У багатьох дітей у цьому віці положення колінних суглобів залишається вальгусним. Дітям чотирьох років, які фізично активні та рухливі, вже можна взувати напівчеревики та босоніжки з закритою п'яткою або підп'ятником. Підп'ятник — це поглиблення під п'яткою, яке дозволяє утримувати її у правильному положенні.

П'ятий рік життя

При правильному розвитку стопи виразно спостерігається поздовжнє склепіння стопи. У деяких дітей коліна вже рівні.

Шостий рік життя

Стопи добре сформовані і видно поздовжнє склепіння. Значно зменшується вальгусне положення колін. Якщо цього не сталося, варто звернутись за консультацією до дитячого лікаря-ортопеда.

Після семи років

Стопи повинні виглядати, як у дорослої людини, а коліна - рівні. Приблизно у сім років хода сформована постійна, в міру стабільна та безпечна. Діти шкільного віку, маючи здорові стопи, можуть носити всі види взуття. Але потрібно пам'ятати, що каблук не повинен бути вищим 3,5 см.

РЕКОМЕНДАЦІЇ СПЕЦІАЛІСТА:

- Ходити босоніж по піску та траві сприяє правильному розвитку стоп.
- Батьки повинні спостерігати за розміром стоп. Їх потрібно міряти кожні три місяці, щоб дитина не ходила у маленькому взутті.

Окрім того, потрібно знати, що:

• Стопи, як і весь організм дитини, не росте рівномірно. На одних етапах розвитку швидше, на інших повільніше. Також ріст стоп у хлопчиків відрізняється від дівчаток.

• Дослідження, проведені в рамках Академії Здорової Стопи BARTEK, показали, що найвищий темп росту стопи у період між 1 і 2 роком життя – в середньому за рік 17–19 мм. Потрібно пам'ятати, що саме у цьому віці малюк починає робити перші кроки та вимагає першого взуття. Може виявитись, що через три місяці черевики вже малі. Трохи менший темп росту стопи спостерігається у період між 2. і 3. роками життя, хоча становить ще 13 мм, між 4. та 10. роками вже тільки приблизно 7-10 мм протягом року. Стопи дитини дуже чутливі. Неправильне взуття може нашкодити. Чим молодша дитина, тим більш важливим є правильний підбір взуття. Невірно підібране взуття може деформувати стопи, через що, у більш зрілому віці може привести до їх захворювання.

Текст: АТ «BARTEK” і Барбара Скшиньска – антрополог, Божена Райхел-Хила – антрополог. Консультація: лікар Войцех Радло - спеціаліст в дитячій ортопедії.

Про компанію: BARTEK вже більше 20 років спеціалізується в області високоякісного дитячого взуття. За цей час ми виготовили понад 10 млн пар взуття. Місією компанії є посмішка, здоров'я та комфорт маленьких клієнтів. Продукти BARTEK створено у відповідності до вимог анатомічної стопи дитини з натуральних матеріалів, завжди у цікавому стилі та кольорах. Взуття BARTEK отримало позитивний висновок Інституту Матері та Дитини та сертифіковане знаком ЗДОРОВА СТОПА. BARTEK є автором першої у Польщі профілактичної програми під назвою Академія Здорової Стопи BARTEK. В рамках акції проводиться безкоштовний огляд стоп серед дітей від 0 до 10 років. Консультацію проводять лікарі-ортопеди та антропологи.