Як підібрати взуття відповідно до віку дитини?

2013-04-22
Дослідження підтвердили, що більше 90% дітей народжуються зі здоровими стопами, в той час, коли 80% дорослих страждають захворюванням стоп. Найбільш поширеною причиною є неправильне взуття, яке носили в дитинстві. Перевірте, як правильно підібрати взуття для малюка.

Якщо дитина цілий день в русі, то дуже важливо правильно підібрати для неї взуття. Черевики необхідно підбирати відповідно до віку дитини, оскільки на кожному етапі розвитку стопи мають різні вимоги. Правильно підібране взуття допомагає стопам зберегти свою природну форму протягом багатьох років.

Після народження

Ортопеди підтверджують, що поки малюк не почне ходити, потрібно дати стопам вільно розвиватись. Тому на першому етапі життя, коли дитина ще не ходить, достатньо буде одягнути тільки шкарпетки з антиковзаючим покриттям. Для морозних зимових прогулянок ідеальним рішенням будуть спеціальні м'які пінетки, які допомагають зберегти тепло. Пінетки повинні бути легкими та еластичними. Крім того, вони повинні мати властивість поглинання поту, оскільки стопа дитини потіє інтенсивніше, ніж стопа дорослої людини, а піт є головним живильним середовищем для мікроорганізмів.

Взуття для перших кроків

Для дітей, які тільки починають ходити, варто купити взуття з високими берцями, що закривають щиколотку. Краще, коли це будуть черевики, оскільки у малюка немає ще рівноваги і тупає по-особливому. Діти ставлять широко ніжки, згинаючи їх в тазостегнових та колінних суглобах. Така постава допомагає підтримувати рівновагу тіла. Завдяки зручним застібкам на липучках або шнурівках взуття можна підібрати до стоп різної висоти (товстеньких та худеньких), що безумовно забезпечить легку ходу. Взуття для діток, які починають робити перші кроки, обов'язково повинно мати зміцнену задню частину, з так званим, спеціальним підкладковим матеріалом, який допомагає правильно ставити стопи та запобігає деформації взуття. У дітей характерно віялом розставлені пальці, тому взуття повинно мати широкий носок, який забезпечує правильне розміщення стопи дитини і дає свободу пальцям. Все взуття повинно бути м'яким та еластичним, а підошва - легко згинатись на лінії плюснефалангового суглобу (це приблизно 2/3 довжини взуття, від п'ятки до місця, де починаються пальчики дитини). Тверда підошва взуття супроводжується неправильною ходою – дитина переставляє ніжки, як качка. Підошва рахується хорошою, коли вона легка, пружна та еластична, оскільки вона забезпечує природну ходу дитини.

Старші діти


Дітям, які фізично розвинуті, рухливі, напр., 4-х річним, можна взувати напівчобітки та босоніжки з закритою п'яткою або підп'ятником, тобто з поглибленням під п'яткою, які утримують її у правильному положенні. 6-ти річні дівчатка можуть вже носити балетки. Діти шкільного віку, якщо мають здорові стопи, можуть носити будь-яке взуття. Але все ж таки треба пам'ятати, що каблуки не повинні бути вище 3,5 см.

Батьки не знають етапів розвитку органів руху дитини, можуть перейматися слідом плоскостопості, який залишає малюк на підлозі у ванній кімнаті після купання, однак, для дітей до 3.–4. років життя це нормально. Виступаючі жирові подушечки маскують дугу поздовжнього склепіння та створюють враження плоскостопості. Це фізіологічний стан. В 4.–5. років це зникає та не є патологією.

Носити взуття після старших братів чи сестер може викликати проблеми зі здоров'ям


Кожна дитина – як кожен з нас – ходить по-різному. Взуття підходить на кожну індивідуальну ніжку дитини. У дітей з патологією стоп спостерігається деформація, викривлення взуття. Діти не повинні носити його після старших братів чи сестер або інших дітей, щоб їх стопи не „успадкували” патології попередніх користувачів. Викривлене взуття може порушити правильний розвиток ніг, а інколи всієї постави.

Якщо Ви хочете, щоб Ваша дитина – коли виросте – мала здорові стопи, необхідно піклуватись про них з перших хвилин його життя.

Текст: АТ «BARTEK», Барбара Скшиньска – антрополог, Божена Райхел-Хила – антрополог. Консультація: лікар Войцех Радло – спеціаліст в дитячій ортопедії